YC Kabul Oranı 2026, Sayılarla
Y Combinator'ın 2026 kabul oranı, partiye ve o döngüde kaç şirketin başvurduğuna bağlı olarak yaklaşık 0,6 ila 2 arasında değişen gerçek bir aralıkla, kabaca yüzde 1 seviyesinde sabit kalıyor. YC'nin kendi yatırımcı sayfası bunu açıkça belirtiyor: her üç ayda bir 10.000'den fazla şirket başvuruyor ve yaklaşık %1'i kabul ediliyor. Round Funded'daki ABD dizinindeki her hızlandırıcı aynı çıtaya göre ölçülüyor.
Çoğu makale, reddetmelerin aslında nerede gerçekleştiğini veya YC takvimini yeniden yapılandırdıktan sonra oranın nasıl değiştiğini göstermeden başlık sayısını tekrarlıyor. Bu makale huniyi aşamaya göre ayırıyor, 2022'den bu yana eğilimi takip ediyor ve Round Funded'ın zaten izlediği verileri kullanarak YC'yi Techstars ve Antler ile karşılaştırıyor.
Y Combinator'a Kabul Edilmek Ne Kadar Zor?
Çok: YC'nin yılda dört kez, her partide 10.000'den fazla başvurudan oluşan bir havuzda, başvuranların yaklaşık 100'de 1'i kabul ediliyor. Görüşme dar geçittir ve aşağıdaki huni, diğer 99 kişinin tam olarak nerede elendiğini gösteriyor.
YC'ye Kabul Edilmek Büyük Bir Anlam İfade Ediyor mu?
Evet, ölçülebilir bir nedenle: kabul, ilk günden itibaren 500.000 $, bir Demo Day ve 6.000'den fazla YC şirketinden oluşan bir ağ ile birlikte geliyor; bunların her biri YC startup dizininde listeleniyor. Harika bir şirket inşa etmek için bir gereklilik değildir ve pek çok kategori lideri hiç başvurmamıştır, ancak erken aşama yatırımlarındaki en rekabetçi filtredir.
Kabul Oranının Neden Bu Kadar Düşük Olmasının Nedeni: Aşamaya Göre Huni
YC kabul oranı acımasız görünüyor çünkü reddetmelerin neredeyse tamamı bir kurucu görüşme çağrısı almadan önce gerçekleşiyor. Parti başına 10.000'den fazla başvuru arasından yalnızca 150 ila 200'ü teklif alıyor ve YC tam olarak kaç kişinin arada görüşme turuna ulaştığını hiç yayınlamadı.
| Aşama | Ne Oluyor | Parti Başına Hacim (2026) |
|---|---|---|
| Başvuru | Güverte gerektirmeyen çevrimiçi form artı kısa bir kurucu videosu | 10.000+ gönderildi |
| Görüşme | 2-3 ortakla 10 dakikalık Zoom, karar genellikle aynı gün | YC tarafından yayınlanmadı; başvuranların bir kısmı |
| Teklif | 500 bin dolarlık standart anlaşma, kabul ettiğiniz gün finanse edilir | 150 ila 200, kabaca %1 ila %2 |
"YC görüşme oranı" aramalarını temkinli yaklaşın: YC her iki uç noktayı da yayınlar ancak ortayı değil. 10.000'den fazla başvuru yapılıyor, 150 ila 200 teklif çıkıyor ve parti bazında tam izleme kılavuzumuzda YC partileri kılavuzunda bulunuyor. Kurucular ve YC mezunları, görüşme turunu başvuru turundan çok daha az acımasız olarak tanımlıyor, çünkü ortaklar yalnızca zaten ciddi şekilde değerlendirdikleri kişileri arıyor. Görüşme kılavuzu formatı kapsar: 10 dakika, 2-3 ortak ve çoğu ekip için aynı gün karar.
YC Dört Partiye Geçtiğinde Oran Nasıl Değişti
2024 sonlarından bu yana YC, ikiden ziyade yılda dört parti (Kış, İlkbahar, Yaz, Sonbahar) yürütüyor ve buna karşılık gelen parti boyutları kabaca yarıya indi: 2022 Kışındaki 398 şirketten oluşan zirveden bu yana her partide 144 ila 199'a düştü.
| Parti | Şirketler | Not |
|---|---|---|
| Kış 2022 | 398 | Zirve, eski iki partili sistem |
| Kış 2024 | 249 | Daha büyük partilerin sonuncusu |
| Sonbahar 2025 | 148 | Son zamanlardaki en küçük parti |
| Kış 2026 | 199 | Yeniden büyüyor |
| İlkbahar 2026 | 193 | Yeniden büyüyor |
Yıllık alım aslında çökmedi: 2025'teki dört küçük parti, eski iki partili sistemin ürettiği sayıya yakın olan yaklaşık 626 şirket topladı. Kurucular için değişen şey zamanlayıcıydı. Bir reddedilme şimdi altı ay yerine üç ay mal oluyor ve YC, gerçek ilerlemeyle yeniden başvuran reddedilen ekiplerin "çok sık" kabul edildiğini belirtiyor. Kış 2026 (199) ve İlkbahar 2026 (193), 2025'in her partisinden daha büyük oldu, bu da 2 Kasım Kış 2027 son tarihine doğru hafif bir genişleme sinyali veriyor.
Kabul Edilme Şansınızı Gerçekten Ne Artırır?
Parti düzeyinde kabul oranı sabittir, ancak bireysel bir kurucunun şansı değildir. YC ve ortaklarının kimlerin geçtiği hakkında kamuoyunda tutarlı olarak belirttiği dört faktör öne çıkıyor.
- Cilalı bir sunum değil, gösterilmiş ivme. YC'nin kendi rehberliğine göre, gerçek kullanıma sahip başlatılan ürünler, fikir aşamasındaki başvuruların aldığı oranın kat kat fazlası oranında görüşmelere dönüşüyor. Başvuru ve görüşme arasındaki en iyi hazırlık prova yapmak değil, sevkiyat yapmaktır.
- Sıkı, stilize edilmemiş bir başvuru videosu. Ortaklar, bir sunum görmeden önce video yanıtlarını görüyorlar ve tutarlı bir şekilde üretilmiş sunumlardan ziyade düz, iyi aydınlatılmış, doğrudan yanıtlara öncelik veriyorlar; bu da Antler vs YC karşılaştırmamızdaki bir desendir; aşırı tasarlanmış videolar bir kırmızı bayrak olarak okunur, bir güç değil.
- Ağ içinden sıcak bir sinyal. YC'nin mezun ağı ve Work at a Startup programı, mevcut ve eski kuruculara başvuruları daha yakından incelemek için bir kanal sağlıyor. YC bunun ne kadar ağırlık taşıdığını yayınlamıyor, ancak mekanizmanın kendisi halka açık.
- Görüşmedeki ekip netliği. Ortaklar "neden bu ekip, birbirinizi nasıl tanıyorsunuz, kim ne yapar" diye soruyorlar ve her kurucunun en az bir soruyu canlı yanıtlamasını tercih ediyorlar. Kuruculardan birinin sessiz kalan ortaklara monolog yapması, görüşme kılavuzunda belgelenmiş bir anti-sinyaldir.
- Engeller hakkında dürüstlük. YC, işlerin yolunda gitmediğini açıkça tartışmanın, "her şey harika gidiyor" diyen birinden daha fazla ortak ikna ettiğini belirtiyor. Engel olmadığı izlenimi vermek, yakından bakılmadığı izlenimi verir.
YC Kabul Oranı vs Techstars ve Antler
Round Funded'ın kendi hızlandırıcı karşılaştırması, YC, Antler ve Techstars arasında manşet program kabulünü %1 ila %3 bandında tutuyor, ancak mekanizmalar o kadar farklı ki "kabul oranı" her birinde farklı bir anlama geliyor.
| Program | Anlaşma | Seçim Nasıl Çalışır | En İyisi |
|---|---|---|---|
| Y Combinator | 500 bin dolarlık standart anlaşma | Tek kabul barı; parti başına 10.000'den fazla başvurunun kabaca %1 ila %2'si | Yüksek sinyalli tek bir rozet |
| Techstars | %6 için ~120 bin $ | Her biri kendi partisine sahip düzinelerce şehir ve dikey program | Kurumsal veya dikey bir ağ |
| Antler | %9 ila %10 için ~100 bin $ | Önce ekip öncesi ikamete süzgeçten geçirir, ardından bir inşa süresi sonrasında bu grubun bir kısmına yatırım yapar | Ekip öncesi veya fikir öncesi kurucular |
Manşet rakamı gerçek farkı gizliyor. YC, huninin en üstünde bir kez kabul eder. Antler yatırım yapmadan önce bir ikametgah yürütür, bu nedenle bir kurucu programa kabul edilebilir ve sonunda finanse edilemeyebilir. Techstars o kadar çok paralel program yürütüyor ki, tek bir birleşik oran neredeyse anlamsızdır: şanslarınız markadan ziyade belirli programa bağlıdır. Tüm şartların karşılaştırması Antler vs Y Combinator'da bulunmaktadır.
%1 Oranına Başvurmaya Değer mi? Round Funded Nerede Yer Alıyor?
Evet, başvurun, ancak %1 oranı asla yükselişinizin bağlı olduğu tek plan olmasın. Başvurmak birkaç saat ve 0 $ maliyetlidir, bu nedenle beklenen değer uzun olasılıklarda bile pozitif kalır. Gerçek hata reddetmek değil, bir kararın sürdüğü 4 ila 8 hafta boyunca soğuk aramaları dondurmaktır, oysa bir tohum turu sonuçtan bağımsız olarak 3 ila 6 ay sürer.
Öne çıkan kurucular YC'yi bir kapı değil, paralel bir bahis olarak görüyorlar. Round Funded bunun için inşa edildi: aşamaya ve sektöre göre filtrelenebilen 60.000'den fazla aktif yatırımcı veritabanı, kendi Gmail'inizden gönderilen yapay zeka ile tasarlanmış soğuk aramalar ve yanıt takibi, böylece bir YC kararı asla yükselişinizin ilerleyip ilerlemeyeceğini belirlemez.
Round Funded ayrıca, her biri YC startup dizininde listelenen, parti bazında (yapılandırılmış başvurularla birlikte Airbnb, Dropbox ve Coinbase için) 5.900'den fazla Y Combinator şirketi dahil olmak üzere her büyük hızlandırıcıyı tek bir yerde takip eder: hızlandırıcı dizini YC, Techstars ve Antler'ı anlaşma şartları ve program süresi dahil olmak üzere yan yana karşılaştırmanıza olanak tanır. Özellikle Körfez Bölgesi programlarını hedefliyorsanız, SF hızlandırıcı dizini YC dahil olmak üzere orada şahsen yürütülenleri daraltır.
Hızlandırıcıları Karşılaştırın ve Round Funded'da Yükselişinize Başlayın →
%1 Kabul Oranını Dikkate Alarak Nasıl Plan Yapılır: Adım Adım
- Önce seçeneklerinizi haritalamak için Round Funded hızlandırıcı dizinini kullanın: başvurmaya karar vermeden önce YC'nin tek kabul barını Techstars'ın şehir programları ve Antler'ın ekip öncesi ikametgahlarıyla karşılaştırın.
- Takvime göre başvurun, aciliyetten değil. Yılda dört YC partisi ile, sadece bir sunumla şimdi başvurmak yerine bir ürünü başlatmak için bir döngü beklemek daha iyidir, çünkü gösterilmiş kullanım sizin kontrolünüzdeki en güçlü kaldıraçtır.
- Zamanında gönderin. Zamanında Kış 2027 başvuru sahipleri (son tarih 2 Kasım 2026, saat 20:00 PT), 11 Aralık'a kadar garantili bir karar alır; geç başvurular almaz.
- 4-8 haftalık karar penceresi sırasında görünür ilerleme kaydedin, çünkü YC'nin kendi rehberliği, başvuru ve görüşme arasındaki ilerlemeyi var olan en iyi hazırlık olarak adlandırıyor.
- Round Funded aracılığıyla paralel olarak yatırımcı soğuk aramaları yürütün, aşamaya uygun 50-100 kişiyi hedefleyin, böylece YC ne karar verirse versin çeyrek boşa gitmez.
- Görüşme yaparsanız, bir hafta önce görüşme kılavuzunu okuyun: gerçek sorular, format ve ortakların neyi araştırdığı.
- Reddedilirseniz, iki hafta içinde yeniden başvurma veya doğrudan yükselme kararı verin. Ölçülebilir bir şey değiştiyse, bir sonraki partiyi ayarlayın; hiçbir şey değişmediyse, doğrudan yükselişe tüm ağırlığınızı verin.
Sıkça Sorulan Sorular
2026'da YC kabul oranı nedir?
Kabaca %1 ila %2. YC'nin kendi yatırımcı sayfası, her 3 ayda bir 10.000'den fazla şirketin başvurduğunu ve yaklaşık %1'lik bir kabul oranına sahip olduğunu belirtiyor; üçüncü taraf analizleri, hacme bağlı olarak son partileri %0,6 ila %2 arasına yerleştiriyor. Tam parti bazında döküm döngü başına tam sayıları içeriyor.
YC Startup School kabul oranı nedir?
Startup School için bir kabul oranı yoktur: bu, YC'nin startupschool.org adresindeki ücretsiz çevrimiçi kursudur ve herkes kaydolabilir. San Francisco'daki YC'nin ayrı yüz yüze Startup School etkinlikleri katılımcıları özenle seçer ve bir oran yayınlamaz. Bunlardan hiçbiri, kabaca %1'lik kabul oranının bu sayfadaki sayıları ölçtüğü parti programı değildir.
YC'ye kaç kişi başvuruyor?
YC'nin kendi sayımına göre parti başına 10.000'den fazla şirket, yılda dört parti ile yıllık 40.000'den fazla başvuru anlamına geliyor. Bunların arasından parti başına 150 ila 200 kişi teklif alıyor. YC Startups bölümünde, parti ve endüstri bazında kabul edilen şirketlere göz atın.
YC başvuranlarının yüzde kaçı mülakata giriyor?
YC bunu yayınlamıyor. Sadece uç noktaları belirtiyor: parti başına 10.000'den fazla başvuru ve 150 ila 200 teklif. Kurucular ve mezunlar tutarlı bir şekilde, ortakların yalnızca zaten ciddi şekilde değerlendirdikleri ekipleri aradığı için mülakat turunun başvuru turundan çok daha az acımasız olduğunu bildiriyor. Görüşme kılavuzu 10 dakikalık formatı kapsıyor.
Y Combinator'a kabul edilmek ne kadar zor?
İstatistiksel olarak acımasız: %1 ila %2'lik kabul oranıyla YC, aritmetik olarak tek başına parti başına binlerce finanse edilebilir şirketi reddediyor. Buffer, YC tarafından reddedildi ve daha sonra hiçbir hızlandırıcı olmadan yıllık 20 milyon dolar geliri aştı, bu durum red kılavuzumuzda ele alınıyor.
Kabul oranı sektöre veya coğrafyaya göre değişiyor mu?
YC sektöre göre oranları yayınlamıyor, ancak son partiler, parti verilerimize göre Kış ve İlkbahar 2026'nın %61 ila %65'i ve ABD merkezli %80'den fazlası ağırlıklı olarak B2B'ye yöneliyor. Uluslararası kurucular hala her partide kabul ediliyor; çoğu bunu yapmak için ABD, Kanada, Cayman Adaları veya Singapur'da şirket kuruyor.
YC'nin kabul oranı Techstars veya Antler'dan daha mı düşük?
Round Funded'ın kendi karşılaştırması, manşet programlarını benzer bir %1 ila %3 bandına yerleştiriyor, ancak mekanizmalar farklı: YC huninin en üstünde bir kez kabul ederken, Antler bir ikametgah için süzgeçten geçirir ve sonrasında grubun yalnızca bir kısmına yatırım yapar. Tam şartlar Antler vs Y Combinator'da bulunmaktadır.
Şansımın düşük olduğunu düşünüyorsam YC'ye başvurmalı mıyım?
Evet. Başvuru ücretsizdir ve birkaç saat sürer, bu nedenle beklenen değer %1 oranında bile pozitif kalır. Kurucuların ödediği gerçek maliyet reddedilmek değil, bir karar için 4-8 hafta beklerken yükselişlerini durdurmaktır. Bu süre boyunca sürekli bir yatırımcı hattını açık tutun.
Reddedilirsem ne olur?
Mülakat yaptıysanız gerçek yazılı geri bildirim alırsınız, başvuru aşamasında reddedildiyseniz hiçbir şey alamazsınız ve YC, ilerlemeyle yeniden başvurmanın "çok sık" işe yaradığını belirtiyor. Finanse edilen çoğu startup bir hızlandırıcı olmadan yükseliyor; tam oyun kitabı YC'den Reddedildim mi? Ne Yapmalı bölümünde bulunuyor.
Son Söz
Y Combinator'ın 2026 kabul oranı kabaca %1 seviyesinde kalıyor ve başvuru cilası bu temel oranı değiştirmiyor: 10.000'den fazla başvuru ve 150 ila 200 teklifle, aritmetik neredeyse herkesi reddediyor, finanse edilebilir olsun ya da olmasın. Takvime göre başvurun, boşlukta görünür ilerleme kaydedin ve yüz üzerinden bir atışın asla yükselişinizin bağlı olduğu tek plan olmasına izin vermeyin.
Round Funded'da 60.000'den fazla aktif yatırımcıdan yükselişinize başlayın →
Teklif alanlar %1. Diğer doksan dokuz hala yükseliyor. Hattınızı Round Funded'da oluşturun.

