Czym jest YC SAFE?
YC SAFE to post-money Simple Agreement for Future Equity Y Combinator, instrument stojący za każdą inwestycją z batcha YC. YC inwestuje $500,000 za pomocą dwóch takich instrumentów: $125,000 za stałe 7 procent i $375,000 bez capu z klauzulą MFN. Nie emituje się akcji przy podpisaniu; oba konwertują przy Twojej pierwszej rundzie wycenianej, a każdy kolejny podpisany SAFE po YC rozwadnia tylko founderów. Oblicz swoje liczby w darmowym kalkulatorze YC SAFE od Round Funded.
Y Combinator wprowadził SAFE pod koniec 2013 roku, napisany przez Carolynn Levy z YC. Oryginał był pre-money SAFE: rozwadnianie z późniejszych SAFE było dzielone między wszystkich wcześniejszych posiadaczy SAFE, więc czyjś procent nie był ustalony aż do momentu, gdy faktycznie nastąpiła runda wyceniana. W 2018 roku YC przepisał instrument na post-money SAFE, który jest obecnie najczęściej stosowanym instrumentem w amerykańskich rundach pre-seed i seed, i formą stojącą za własnym czekiem YC o wartości $500K. YC publikuje szablony za darmo na ycombinator.com/documents (stan na 25 września 2026): cap wyceny, dyskonto, uncapped MFN i side letter pro rata.
Różnica brzmi technicznie. Ale taka nie jest. Post-money SAFE ustala procentowy udział inwestora w momencie podpisania: $500,000 przy capie post-money wynoszącym $5,000,000 to 10 procent firmy, kropka, niezależnie od tego, ile kolejnych SAFE-ów wydasz później. Pre-money SAFE pływał z każdym dodanym nowym instrumentem. Post-money jest czyściejszy dla inwestora i, jeśli dodasz ich zbyt wiele później, cicho brutalny dla Ciebie. SAFE nie jest też długiem, co jest drugim pytaniem, które founderzy zadają na początku: zobacz nasze porównanie dłużnego instrumentu konwertowalnego vs SAFE, jeśli nadal decydujesz się między tymi dwoma instrumentami dla swojej rundy.
Jak YC Post-Money SAFE faktycznie konwertuje
SAFE nie emituje akcji przy podpisaniu. Leży do momentu, aż runda wyceniana wywoła konwersję, a konwertuje z wykorzystaniem tego terminu, który daje inwestorowi lepszą cenę: cap wyceny lub dyskonto, jeśli oba są obecne.
Po pierwsze, nazewnictwo, bo to jedyne najczęściej źle czytane słowo w dokumencie. "Post-money" tutaj nie oznacza po wpłynięciu pieniędzy z Serii A. Oznacza po konwersji wszystkich SAFE-ów i przed nadejściem pieniędzy z nowej, wycenianej rundy. Cap post-money w wysokości $5,000,000 to firma warta $5,000,000, licząc wszystkie konwertujące SAFE-y, więc czek o wartości $500,000 to 10 procent tej liczby i można go obliczyć w dniu podpisania. W przypadku starego pre-money SAFE z 2013 roku ten sam cap wykluczał pieniądze z SAFE, dlatego nikt nie mógł określić swojego udziału aż do momentu, gdy runda wyceniana faktycznie ustaliła wycenę.
Oto sekwencja, od początku do końca:
- Podpisujesz SAFE i otrzymujesz gotówkę. Bez miejsca w zarządzie, debaty o wycenie, ani akcji.
- Wydajesz pieniądze na budowanie firmy.
- Pozyskujesz rundę wycenianą, zazwyczaj Serię A, czasem wycenianą rundę seed. Każdy istniejący SAFE konwertuje jednocześnie.
- Każdy SAFE konwertuje względem rzeczywistej ceny nowej rundy, według własnego capu lub dyskonta, w zależności od tego, która liczba jest niższa dla inwestora.
$500K YC to nie jeden SAFE z jednym capem. To dwa SAFE-y podpisane razem: SAFE za $125K, który konwertuje na stałe 7 procent, bez capu i dyskonta, po prostu stały procent; oraz SAFE bez capu za $375K z klauzulą MFN (Most Favored Nation), który dziedziczy najlepsze warunki dowolnego SAFE, który wydasz między batchami a rundą wycenianą. Nasz pełny rozkład matematyki standardowej umowy YC analizuje oba elementy linia po linii.
Ta dwustopniowa struktura ma znaczenie dla reszty tego artykułu: wszystko poniżej dotyczące capów, dyskont i stacking (dokładania kolejnych) dotyczy SAFE-ów, które podpisujesz po otrzymaniu finansowania od YC, ponieważ własny stały 7-procentowy instrument YC nie ma capu do negocjacji.
Przykład obliczeniowy: $500K przy Capie Post-Money $5M
SAFE o wartości $500,000 przy capie wyceny post-money wynoszącym $5,000,000 konwertuje na dokładnie 10 procent firmy, niezależnie od tego, jak wysoko ostatecznie wyceni Cię runda wyceniana. Matematyka to czek podzielony przez cap: $500K podzielone przez $5M daje 10 procent.
Ten stały procent jest całym celem post-money SAFE i działa w obie strony. Wykonaj to samo obliczenie dla czeku o wartości $500,000 przy różnych capach, a rzeczywisty koszt dla founderów szybko staje się oczywisty:
| Wielkość czeku | Cap | Konwertuje na |
|---|---|---|
| $500,000 | $3,000,000 | 16.7% |
| $500,000 | $5,000,000 | 10.0% |
| $500,000 | $8,000,000 | 6.25% |
| $500,000 | $12,000,000 | 4.17% |
Warto być precyzyjnym co do tego, czego ten 10 procent jest 10 procent, ponieważ founderzy rutynowo czytają to jako trwały kawałek. Tak nie jest. Procent jest ustalany na tablicy capów w momencie konwersji, tuż przed wejściem nowej rundy. Gdy wpłyną pieniądze z Serii A i odświeżony fundusz opcji, rozwadniają oni posiadacza skonwertowanego SAFE-a razem z Tobą. To, co post-money SAFE faktycznie gwarantuje, to fakt, że żaden SAFE, który podpiszesz później, nie może zmniejszyć udziału wcześniejszego posiadacza SAFE, dlatego właśnie cały koszt stackingu spada na founderów.
Dwie rzeczy do zauważenia. Po pierwsze, cap to nie wycena Twojej firmy; to sufit ceny, którą płaci inwestor przy konwersji, a niski cap jest kosztowny, nawet gdy wydaje się łatwą liczbą do uzgodnienia przez e-mail. Po drugie, ponieważ post-money SAFE blokuje procent inwestora w momencie podpisania, każdy SAFE, który dodasz po tym, rozwadnia tylko Ciebie i Twoich współzałożycieli, nigdy inwestora, który już skonwertował. Przetestuj swoje własne liczby w kalkulatorze pre-money vs post-money przed zaakceptowaniem capu w e-mailu z term sheetem.
Stacking SAFE po YC: Pułapka Rozwadniania
Przyjęcie $500K od YC nie kończy Twojego stacku SAFE; zazwyczaj go zaczyna. Większość firm z batcha pozyskuje dodatkowe anielskie lub pre-seed SAFE w trakcie lub tuż po programie, a każdy z nich rozwradnia founderów ponad to, co już posiada YC.
Oto jak to wygląda, gdy founder dodaje anielski SAFE za $300,000 przy capie post-money wynoszącym $6M po batchu. Klauzula MFN przekazuje ten sam cap $6M do kawałka YC za $375K, więc udział YC wzrasta z 2.5 procent z ich własnego przykładu $15M do 6.25 procent:
| Instrument | Kwota | Konwertuje na |
|---|---|---|
| YC stały SAFE | $125,000 | 7.0% |
| YC SAFE MFN, zresetowany do capu $6M przez MFN | $375,000 | 6.25% |
| Suma YC | $500,000 | 13.25% |
| Anielski SAFE dodany po batchu, cap $6M | $300,000 | 5.0% |
| Suma przed Serią A | $800,000 | ~18.25% |
Te 18.25 procent znajduje się przed typowymi 20 procentami od głównego inwestora Serii A i przed odświeżeniem puli opcji, która zazwyczaj dodaje kolejne 10 do 15 procent. Dodaj je, a founder, który czuł się dobrze z "tylko YC plus mała runda anielska", może dojść do zamknięcia Serii A z rozwadnianiem bliskim 50 procent, nigdy nie zgadzając się na żaden termin, który wyglądał nieuzasadniony w izolacji.
Dyscyplina, która sprawia, że jest to możliwe do przeżycia, zgodnie z tą samą logiką z naszego ogólnego przewodnika po SAFE: budżetuj całkowite rozwadnianie post-YC SAFE na 15 do 20 procent przed rundą wycenianą, zbierz dodatkowe SAFE-y w jednym batchu zamiast kapać je, i utrzymuj żywy model tego, do czego konwertuje każdy podpisany SAFE przy Twoim realistycznym capie rundy Serii A.
Cap vs Dyskonto vs MFN: Terminy, które faktycznie Cię chronią
Cap chroni inwestora przed tym, aby wycena Twojej firmy nie wzrosła zbyt szybko przed konwersją. Dyskonto nagradza go za wejście przed ustaleniem ceny. Klauzula MFN chroni wczesnego, nieograniczonego capem inwestora przed tym, aby późniejszy inwestor uzyskał lepszą ofertę. Wszystkie trzy mogą pojawić się w stosie YC, a wiedza, która z nich działa, zmienia to, co faktycznie powinieneś negocjować.
| Termin | Co kontroluje | Gdzie się pojawia |
|---|---|---|
| Cap wyceny | Sufit cenowy przy konwersji | SAFE-y, które founderzy dodają po YC; własny $125K kawałek YC to stały procent, nie cap |
| Klauzula MFN | SAFE bez capu dziedziczy najlepsze warunki wydane później | $375K kawałek YC i każdy SAFE pomostowy, który celowo pozostawisz bez capu |
| Dyskonto | Procent od ceny rundy wycenianej, zazwyczaj 10 do 20 procent | Powszechne w anielskich SAFE, rzadkie w dokumentach YC |
| Side letter pro rata | Prawo inwestora do dalszego inwestowania w Twojej następnej rundzie, aby utrzymać swój procent | Przyznawane YC na mocy Umowy YC i zazwyczaj większym czekom |
Czerwone flagi do sprawdzenia przed podpisaniem zmodyfikowanego SAFE: każde odejście od standardowego szablonu zasługuje na ponowne przeczytanie. Uważaj na cap, który jest cicho niższy niż to, co zostało omówione werbalnie, dyskonto dodane do już niskiego capu (forma podwójnego pobierania), język MFN rozszerzony poza przyszłe SAFE, aby obejmował również Twoją rundę wycenianą, i prawa pro rata rozszerzone poza standardowy zakres "tylko następna runda". Dwa kolejne warunki, które warto dokładnie przeczytać w przypadku każdego dokumentu MFN. Niektóre wersje wymagają od Ciebie powiadomienia posiadacza o każdym kolejnym SAFE i dania mu okna wyboru, co jest obowiązkiem administracyjnym, o którym zapomnisz pod presją Serii A, a nie tylko terminem ekonomicznym. A niektóre definiują wyzwalacz MFN na tyle luźno, że side letter, a nie tylko nowy SAFE, może zresetować cenę. Żadne z tych nie są automatycznymi powodami do zerwania umowy, ale każdy z nich jest terminem, który wyrafinowany inwestor umieścił tam celowo, i każdy z nich ma specyficzny koszt. Praktycznym testem przed podpisaniem zmodyfikowanego SAFE jest prosty: jeśli nie możesz podać w jednym zdaniu, bez otwierania arkusza kalkulacyjnego, jaki procent instrument ten konwertuje przy Twojej realistycznej cenie następnej rundy, warunki nie są jeszcze na tyle ustalone, aby można było je podpisać.
Gdzie pasuje Round Funded: Modeluj swój SAFE przed podpisaniem
Darmowe kalkulatory Round Funded wykonują dokładne obliczenia konwersji, które inwestorzy już na Tobie wykonali, zanim cokolwiek podpiszesz.
| Problem | Narzędzie Round Funded |
|---|---|
| Nie wiesz, do czego konwertuje cap | Kalkulator tablicy capów: dodaj każdy SAFE i zobacz udział founderów w Serii A |
| Porównanie capu z dyskontem | Kalkulator pre-money vs post-money |
| Określenie wielkości rundy, aby przestać dokładać z desperacji | Kalkulator celu finansowania |
| Terminologia SAFE, która brzmi jak prawniczy żargon | Glosariusz fundraisingowy |
Modeluj cały stos, $500K YC plus każdy SAFE, który planujesz dodać później, zanim zaakceptujesz cap przez e-mail. Aby zobaczyć umowę z perspektywy aplikanta, odbudowane aplikacje firm z Y Combinator, takich jak Airbnb, Dropbox i Coinbase, zawierają sekcję Equity, którą każdy founder wypełnia przed podpisaniem SAFE, a strona batcha Winter 2026 wymienia wszystkie 199 firm, które podpisały aktualne dokumenty YC.
Modeluj swój stos SAFE na Round Funded →
Jak używać YC Post-Money SAFE: Krok po kroku
- Znajdź inwestorów, którzy faktycznie wystawiają czeki post-YC SAFE w katalogu Round Funded. Filtruj według etapu i sektora, aby kontaktować się z aniołami, którzy finansują ten konkretny instrument, a nie z ogólnymi inwestorami, którzy oczekują rundy wycenianej.
- Przyjmij $500K od YC bez modyfikacji. Umowa jest standardowa z powodu, nie wydawaj pieniędzy na opłaty prawne za negocjowanie terminów, które nie podlegają negocjacjom.
- Ustal jeden cap dla każdego SAFE, który dodasz później, uzasadniony porównywalnymi rundami na Twoim poziomie traksyon, a nie Twoimi ambicjami.
- Ogranicz całkowite rozwadnianie post-YC SAFE do 15-20 procent za pomocą kalkulatora tablicy capów przed przyjęciem drugiego czeku.
- Zbierz batch post-YC w jednej fali, nie kapać. Każda otwarta ponownie runda ma tendencję do resetowania capów pod presją, a każdy reset kosztuje Cię więcej firmy.
- Loguj każdy SAFE w dniu jego podpisania: kwota, cap, dyskonto (jeśli jest), status MFN i warunki pro rata. Aktualizuj swój model konwersji po każdym podpisie, nie przy Serii A.
- Zatrzymaj się, gdy osiągniesz swój sufit rozwadniania, nawet jeśli na stole są kolejne czeki. Kolejny dolar powinien pochodzić z rundy wycenianej, a nie z kolejnego SAFE.
Często zadawane pytania
Czym jest YC SAFE?
YC SAFE to post-money Simple Agreement for Future Equity, który Y Combinator wydaje każdej przyjętej firmie: SAFE za $125,000 konwertujący na stałe 7 procent, plus SAFE bez capu za $375,000 z klauzulą MFN. Oba wykorzystują standardowy formularz post-money YC z 2018 roku, niepodlegający negocjacjom i niezmieniony od momentu uruchomienia umowy $500K w styczniu 2022 roku. Zobacz pełną matematykę umowy.
Jak działa YC SAFE?
Podpisujesz, $500,000 wpływa po przyjęciu, i żadne akcje nie przechodzą rąk. Przy Twojej pierwszej rundzie wycenianej, zazwyczaj Serii A, kawałek $125K konwertuje na dokładnie 7 procent, a kawałek MFN za $375K konwertuje według najlepszych warunków dowolnego SAFE, który wydałeś w międzyczasie. Do tej rundy SAFE nie posiada wyceny, miejsca w zarządzie ani odsetek.
Czy YC SAFE to instrument konwertowalny?
Nie. SAFE nie jest długiem: brak oprocentowania, brak daty zapadalności, nic do spłacenia, jeśli nigdy nie pozyskasz rundy wycenianej. $500,000 YC przychodzi jako dwa SAFE-y, nie jako dłużne instrumenty konwertowalne, i oba konwertują tylko przy rundzie wycenianej. Instrument konwertowalny to pożyczka, która konwertuje. Różnice znajdziesz w naszym porównaniu instrumentu konwertowalnego vs SAFE.
Co to jest uncapped MFN SAFE?
Uncapped MFN SAFE nie ma capu wyceny ani dyskonta, tylko klauzulę Most Favored Nation: posiadacz otrzymuje najlepsze warunki, najniższy cap lub największe dyskonto, z dowolnego SAFE wydanego później. $375,000 kawałek YC działa w ten sposób: konwertuje według najlepszej ceny, jaką uzyskają późniejsi inwestorzy SAFE, lub według ceny rundy wycenianej, jeśli nikt nie pójdzie dalej.
Ile kosztuje $500K YC SAFE w postaci udziałów?
W przykładzie YC, przy capie post-money wynoszącym $15M przy Twojej następnej rundzie, $375K MFN kawałek konwertuje na około 2.5 procent, dając łączny udział YC bliski 9.5 procent obok stałego 7 procent kawałka. Słabsze rundy kosztują więcej: firma pozyskująca przy capie $8M oddaje bliżej 11.7 procent.
Co się stanie, jeśli dodam więcej SAFE-ów po YC?
Każdy nowy SAFE rozwradnia tylko founderów, ponieważ post-money SAFE blokują wcześniejsze udziały, a niski cap resetuje również kawałek MFN YC. Anielski SAFE za $300,000 przy capie $6M konwertuje na 5 procent i podnosi $375K YC z 2.5 do 6.25 procent: około 18.25 procent zniknięte przed głównym inwestorem Serii A. Modeluj to za pomocą kalkulatora tablicy capów.
Czym różni się post-money SAFE od pre-money SAFE?
Oryginalny SAFE z 2013 roku był pre-money: rozwadnianie z każdego nowego SAFE było dzielone między wszystkich dotychczasowych posiadaczy SAFE, więc udział nikogo nie był ustalony aż do rundy wycenianej. Wersja post-money z 2018 roku ustala procentowy udział każdego inwestora przy podpisaniu, co chroni inwestorów, ale oznacza, że każdy SAFE dodany później rozwradnia tylko founderów.
Gdzie mogę uzyskać formularz YC SAFE?
Y Combinator publikuje standardowe szablony post-money SAFE bezpłatnie na swojej stronie z dokumentami od 2018 roku: cap wyceny, dyskonto, uncapped MFN, side letter pro rata i przewodnik użytkownika, z wersjami dla Kanady, Kajmanów i Singapuru. Użyj niezmienionej formy, a następnie wykonaj obliczenia w kalkulatorze tablicy capów przed zaakceptowaniem capu przez e-mail.
Kiedy YC SAFE faktycznie konwertuje na akcje?
Przy Twojej następnej rundzie wycenianej, zazwyczaj Serii A, kiedy wszystkie istniejące SAFE konwertują jednocześnie na akcje uprzywilejowane: $125,000 kawałek YC na stałe 7 procent, $375,000 MFN kawałek po cenie Twoich nowych inwestorów. Do tego czasu: bez akcji, bez miejsca w zarządzie, bez wyceny. Konwertuje również przy przejęciu, po wyższej z kwot: zainwestowanych pieniędzy lub wartości po konwersji.
Słowo końcowe
Post-money SAFE YC naprawił realny problem: nikt nie wiedział, co faktycznie posiada, dopóki nie nadeszła runda wyceniana. Stworzył również nowy problem, ponieważ każdy SAFE, który podpiszesz później, pochodzi prosto z Twojej strony stołu. Poznaj swój cap, poznaj swój stos i wykonaj obliczenia przed nadejściem kolejnego czeku.
Modeluj swój pełny stos SAFE na Round Funded →
Kawałek YC jest stały i przewidywalny. Wszystko, co podpiszesz po nim, to miejsce, gdzie wygrywasz lub przegrywasz. Modeluj to przed podpisaniem.

