YC SAFE Nedir?
YC SAFE, Y Combinator'ın parayı yatırımcı aldıktan sonraki (post-money) Gelecekteki Sermaye İçin Basit Anlaşması'dır ve her YC grubundaki yatırımın temelini oluşturan araçtır. YC, iki adet bu araç aracılığıyla 500.000 $ yatırım yapar: sabit %7 için 125.000 $ ve MFN maddesiyle sınırsız 375.000 $. İmza anında herhangi bir pay ihraç edilmez; her ikisi de ilk fiyatlandırılmış turunuzda dönüşür ve YC'den sonra imzaladığınız her SAFE sadece kurucuları seyreltir. Round Funded'ın ücretsiz YC SAFE hesaplayıcısı ile kendi rakamlarınızı hesaplayın.
Y Combinator, 2013 sonlarında YC'den Carolynn Levy tarafından yazılan SAFE'i tanıttı. Orijinali parayı almadan önceki (pre-money) SAFE idi: sonraki SAFE'lerden kaynaklanan seyreltme, önceki tüm SAFE sahipleri arasında paylaşıldı, bu nedenle fiyatlandırılmış tur gerçekleşene kadar kimsenin yüzdesi kilitlenmedi. 2018'de YC, aracı parayı aldıktan sonraki (post-money) SAFE olarak yeniden yazdı; bu şimdi ABD'deki ön-tohum ve tohum turlarındaki en yaygın araç ve YC'nin kendi 500 bin dolarlık çekinin arkasındaki formdur. YC şablonlarını ycombinator.com/documents adresinde ücretsiz olarak yayınlar (25 Eylül 2026'da kontrol edildi): değerleme üst sınırı, indirim, sınırsız MFN ve bir pro rata yan anlaşma.
Fark teknik görünüyor. Değil. Parayı aldıktan sonraki (post-money) SAFE, imzaladığınız anda yatırımcının sahiplik yüzdesini sabitler: 5 milyon dolarlık parayı aldıktan sonraki (post-money) üst sınırda 500.000 $, şirketin %10'udur, nokta, bundan sonra kaç tane daha SAFE ihraç ettiğinizden bağımsız olarak. Parayı almadan önceki (pre-money) SAFE, eklenen her yeni araçla dalgalandı. Parayı aldıktan sonraki (post-money) yatırımcı için daha temizdir ve eğer çok fazla sonradan eklerseniz, sizin için sessizce acımasızdır. SAFE aynı zamanda borç değildir, bu da kurucuların erken sorduğu diğer sorudur: turunuz için iki araç arasında hala karar veriyorsanız, dönüştürülebilir not vs SAFE karşılaştırmamıza bakın.
YC Parayı Aldıktan Sonraki SAFE Gerçekte Nasıl Dönüşür?
Bir SAFE imza anında pay ihraç etmez. Fiyatlandırılmış bir tur dönüşümü tetikleyene kadar bekler ve yatırımcı için daha iyi fiyatı veren terim kullanılarak dönüşür: değerleme üst sınırı veya indirim, her ikisi de mevcutsa.
Önce, isimlendirme, çünkü belgedeki en çok yanlış okunan kelimedir. Buradaki "parayı aldıktan sonraki" (post-money) ifadesi, Seri A paranızın hesaba geçmesinden sonra anlamına gelmez. Tüm SAFE parası dönüştükten ve yeni fiyatlandırılmış tur parası gelmeden önceki anlamına gelir. 5 milyon dolarlık parayı aldıktan sonraki (post-money) üst sınır, dönüşen her SAFE'i hesaba katan 5 milyon dolarlık bir şirkettir, bu nedenle 500.000 dolarlık bir çek bu sayının %10'udur ve imzaladığınız gün hesaplayabilirsiniz. Eski 2013 parayı almadan önceki (pre-money) SAFE'de aynı üst sınır, SAFE parasını hariç tutuyordu, bu yüzden fiyatlandırılmış tur nihayet fiyatlandırılana kadar kimse kendi sahipliğini beyan edemiyordu.
İşte baştan sona sıra:
- SAFE'i imzalarsınız ve nakit parayı alırsınız. Yönetim kurulu koltuğu yok, değerleme tartışması yok, henüz pay yok.
- Parayı şirketi inşa etmek için harcarsınız.
- Fiyatlandırılmış bir tur, genellikle bir Seri A, bazen fiyatlandırılmış bir tohum turu yaparsınız. Mevcut her SAFE eşzamanlı olarak dönüşür.
- Her SAFE, kendi üst sınırı veya indirimiyle, yatırımcı için hangi sayı daha düşükse, yeni turun gerçek fiyatına karşı dönüşür.
YC'nin 500 bin doları tek bir SAFE değildir. Birlikte imzalanan iki SAFE'dir: sabit %7'ye dönüşen 125 bin dolarlık bir SAFE, üst sınır veya indirim olmadan, sadece düz bir yüzde; ve MFN (En Çok Sevilen Ulus) maddesi taşıyan sınırsız 375 bin dolarlık bir SAFE, grubun ve fiyatlandırılmış turunuzun arasından ihraç ettiğiniz herhangi bir SAFE'in en iyi şartlarını miras alır. YC anlaşma matematiklerinin tam dökümümüzdeki her iki parçasını satır satır inceliyoruz.
Bu iki araç yapısı, bu makalenin geri kalanı için önemlidir: üst sınırlar, indirimler ve yığma hakkında aşağıda belirtilen her şey, YC size fon sağladıktan sonra imzaladığınız SAFE'ler için geçerlidir, çünkü YC'nin kendi sabit %7'lik parçası müzakere edilecek bir üst sınır içermez.
Örnek Hesaplama: 5 Milyon Dolarlık Parayı Aldıktan Sonraki (Post-Money) Üst Sınırda 500 Bin Dolar
5 milyon dolarlık parayı aldıktan sonraki (post-money) değerleme üst sınırında 500.000 dolarlık bir SAFE, şirketin tam olarak %10'una dönüşür, fiyatlandırılmış turunuz sizi sonunda ne kadar değerlendirirse değerlendirsin. Matematik çekin üst sınıra bölünmesidir: 500 bin $ / 5 milyon $ = %10.
Bu sabit yüzde, parayı aldıktan sonraki (post-money) SAFE'in tüm noktasıdır ve her iki yönü de keser. Aynı 500.000 dolarlık çeki farklı üst sınırlarda çalıştırın ve kurucunun gerçek maliyeti hızla ortaya çıkar:
| Çek büyüklüğü | Üst Sınır | Dönüştüğü Değer |
|---|---|---|
| 500.000 $ | 3.000.000 $ | %16,7 |
| 500.000 $ | 5.000.000 $ | %10,0 |
| 500.000 $ | 8.000.000 $ | %6,25 |
| 500.000 $ | 12.000.000 $ | %4,17 |
Bu %10'un tam olarak neyin %10'u olduğu konusunda kesin olmakta fayda var, çünkü kurucular bunu rutin olarak kalıcı bir dilim olarak okuyorlar. Değil. Yüzde, dönüşüm anında, yeni turun dahil olmasından hemen önce üst sınır tablosuna göre sabittir. Seri A parası ve herhangi bir opsiyon havuzu yenilemesi geldiğinde, dönüştürülen SAFE sahibini sizinle birlikte seyreltirler. Parayı aldıktan sonraki (post-money) SAFE'in gerçekten garanti ettiği şey, sizden sonra imzaladığınız hiçbir SAFE'in önceki SAFE sahibini küçültemeyeceğidir, ki tam da bu nedenle tüm yığma maliyeti kuruculara yüklenir.
Dikkat edilmesi gereken iki şey. Birincisi, üst sınır, şirketinizin bir değerlemesi değildir; dönüşümde yatırımcının ödediği fiyata bir tavandır ve düşük bir üst sınır, e-posta üzerinden konuşması kolay bir sayı gibi görünse bile pahalıdır. İkincisi, parayı aldıktan sonraki (post-money) SAFE, yatırımcının yüzdesini imza anında sabitlediği için, bundan sonra eklediğiniz her SAFE, zaten dönüştürülmüş olan yatırımcıyı değil, yalnızca sizi ve eş kurucularınızı seyreltir. Bir şartname e-postasında bir üst sınır kabul etmeden önce parayı almadan önceki vs parayı aldıktan sonraki hesaplayıcımızda kendi rakamlarınızı test edin.
YC Sonrası SAFE Yığma: Seyreltme Tuzağı
YC'nin 500 bin dolarını almak SAFE yığınınıza son vermez; genellikle başlatır. Birçok grup şirketi, program sırasında veya hemen sonrasında ek melek veya ön-tohum SAFE'leri toplar ve her biri YC'nin zaten sahip olduğuna ek olarak kurucuları seyreltir.
İşte grubun ardından 6 milyon dolarlık parayı aldıktan sonraki (post-money) üst sınırda 300.000 dolarlık bir melek SAFE'i ekleyen bir kurucunun durumu: MFN maddesi, aynı 6 milyon dolarlık üst sınırı YC'nin 375 bin dolarlık parçasına verir, bu nedenle YC'nin hissesi 15 milyon dolarlık kendi örneklerinin %2,5'undan %6,25'e sıçrar:
| Araç | Miktar | Dönüştüğü Değer |
|---|---|---|
| YC sabit SAFE | 125.000 $ | %7,0 |
| YC MFN SAFE, MFN tarafından 6 milyon dolarlık üst sınıra ayarlandı | 375.000 $ | %6,25 |
| YC ara toplamı | 500.000 $ | %13,25 |
| Grup sonrası eklenen Melek SAFE, 6 milyon dolarlık üst sınır | 300.000 $ | %5,0 |
| Seri A öncesi Toplam | 800.000 $ | ~%18,25 |
Bu %18,25, Seri A liderinin tipik %20'si ve genellikle ek olarak %10 ila %15 ekleyen opsiyon havuzu yenilemesinden öncedir. Bunları eklerseniz, "sadece YC artı küçük bir melek turu" ile iyi hissetmiş bir kurucu, tek başına makul görünmeyen bir terimi asla kabul etmeden, Seri A kapanışına %50'ye yakın bir seyrelme ile ulaşabilir.
Bunun sürdürülebilir olmasını sağlayan disiplin, genel SAFE rehberimizdeki aynı mantığa göre: fiyatlandırılmış turunuzdan önce toplam YC sonrası SAFE seyreltmesini %15 ila %20 olarak bütçeleyin, ek SAFE'leri damla yerine tek bir grupta toplayın ve imzaladığınız her SAFE'in gerçekçi Seri A üst sınırınızdaki dönüşümünün canlı bir modelini tutun.
Gerçekten Sizi Koruyan Şartlar: Üst Sınır vs İndirim vs MFN
Bir üst sınır, değerlemenizin dönüşümden önce kaçmasını yatırımcıdan korur. Bir indirim, fiyat belirlenmeden önce geldikleri için onları ödüllendirir. Bir MFN maddesi, erken, sınırsız bir yatırımcıyı sonraki bir yatırımcının daha iyi bir anlaşma yapmasından korur. Hepsi bir YC tarzı yığında görünebilir ve hangisinin işi yaptığını bilmek, aslında neyi müzakere etmeniz gerektiğini değiştirir.
| Terim | Neyi Kontrol Eder | Nerede Görünür |
|---|---|---|
| Değerleme üst sınırı | Dönüşümdeki tavan fiyatı | Kurucuların YC'den sonra eklediği SAFE'ler; YC'nin kendi 125 bin dolarlık parçası sabit bir yüzdedir, üst sınır değil |
| MFN maddesi | Sınırsız bir SAFE sonraki ihraç edilen en iyi şartları miras alır | YC'nin 375 bin dolarlık parçası ve isteyerek sınırsız bıraktığınız herhangi bir köprü SAFE |
| İndirim | Fiyatlandırılmış turun fiyatından yüzde indirimi, tipik olarak %10 ila %20 | Melek SAFE'lerinde yaygın, YC'nin kendi kağıdında nadir |
| Pro rata yan anlaşma | Yatırımcının yüzdesini korumak için bir sonraki turunuzda daha fazla yatırım yapma hakkı | YC'ye YC Anlaşması aracılığıyla ve genellikle daha büyük çeklere verilir |
Değiştirilmiş bir SAFE imzalamadan önce kontrol edilmesi gereken kırmızı bayraklar: Standart bir şablondan herhangi bir sapma ikinci bir okumayı hak eder. Sözlü olarak görüşülenden sessizce daha düşük bir üst sınır, zaten düşük bir üst sınırın üzerine eklenmiş bir indirim (çifte daldırma biçimi), MFN dilinin gelecekteki SAFE'leri aşarak fiyatlandırılmış turunuzu da kapsayacak şekilde genişletilmesi ve pro rata haklarının standart "yalnızca bir sonraki tur" kapsamının ötesine uzatılması gibi durumlara dikkat edin. MFN kağıdında yakından okunması gereken iki tane daha var. Bazı sürümler, her sonraki SAFE'in tutarını bildirmenizi ve onlara bir seçim penceresi vermenizi gerektirir; bu, yalnızca ekonomik bir terim değil, Seri A baskısı altında unutacağınız bir idari yükümlülüktür. Ve bazıları MFN tetikleyicisini, bir yan anlaşmanın sadece yeni bir SAFE değil, fiyatı sıfırlayabilecek kadar gevşek tanımlar. Bunların hiçbiri otomatik anlaşma bozucu değildir, ancak her biri bilinçli bir yatırımcının bilerek koyduğu bir terimdir ve her birinin belirli bir maliyeti vardır. Değiştirilmiş bir SAFE imzalamadan önceki pratik test basittir: bir hesap tablosu açmadan, tek bir cümlede bu aracın gerçekçi bir sonraki tur fiyatınızdaki hangi yüzeye dönüştüğünü beyan edemezseniz, şartlar henüz imzalanacak kadar kesinleşmemiştir.
Round Funded Nerede Yer Alıyor: SAFE'inizi İmzalamadan Önce Modelleme
Round Funded'ın ücretsiz hesaplayıcıları, yatırımcıların herhangi bir şeyi imzalamadan önce sizin için yaptığı tam dönüşüm matematiklerini çalıştırır.
| Sorun | Round Funded aracı |
|---|---|
| Bir üst sınırın aslında neye dönüştüğünü bilmiyorsunuz | Üst sınır tablosu hesaplayıcısı: her SAFE'i yığınlayın ve Seri A'da kurucu sahipliğini görün |
| Üst sınırı bir indirimle karşılaştırma | Parayı almadan önceki vs parayı aldıktan sonraki hesaplayıcı |
| Çaresizlikten yığmayı durdurmak için toplama boyutunu ayarlama | Finansman hedefi hesaplayıcısı |
| Hukuki terimler gibi okunan SAFE terminolojisi | Finansman sözlüğü |
| Bir şartname e-postasında bir üst sınır kabul etmeden önce tüm yığını, YC'nin 500 bin doları artı sonradan eklemeyi planladığınız her SAFE'i modelleyin. Başvuru sahibinin bakış açısını görmek için, Y Combinator şirketlerinin Airbnb, Dropbox ve Coinbase gibi yeniden yapılandırılmış başvuruları, her kurucunun SAFE imzalanmadan önce doldurduğu Ekran bölümünü ve Kış 2026 grup sayfasını içerir ve tüm 199 şirketi listeler. YC'nin mevcut kağıdını imzalayanlar. |
Round Funded'da SAFE yığınınızı modelleyin →
YC Parayı Aldıktan Sonraki SAFE Nasıl Kullanılır: Adım Adım
- Round Funded dizininde gerçekten YC sonrası SAFE çekleri yazan yatırımcıları bulun. Genel kontroller yerine bu özel aracı fonlayan melekleri hedeflemek için aşamaya ve sektöre göre filtreleyin.
- YC'nin 500 bin dolarını değiştirilmemiş alın. Anlaşma bir nedenle standarttır; pazarlık edilemez şartları pazarlık etmek için yasal ücret harcamayın.
- Sonradan eklediğiniz her SAFE için tek bir üst sınır belirleyin, iddialarınıza değil, bulunduğunuz çekiş seviyesindeki karşılaştırılabilir turlara göre gerekçelendirilmiş.
- İkinci çeki kabul etmeden önce üst sınır tablosu hesaplayıcısı kullanarak toplam YC sonrası SAFE seyreltmenizi %15 ila %20 ile sınırlayın.
- YC sonrası grubu bir damla yerine tek bir dalgada toplayın. Her yeniden açılan tur baskı altında üst sınırları sıfırlama eğilimindedir ve her sıfırlama size şirketten daha fazlasını mal olur.
- Her SAFE'i imzaladığı gün kaydedin: miktar, üst sınır, varsa indirim, MFN durumu ve pro rata şartları. Dönüşüm modelinizi her imzadan sonra güncelleyin, Seri A'da değil.
- Seyreltme tavanınıza ulaştığınızda durun, masada daha fazla çek olsa bile. Bir sonraki dolar, başka bir SAFE'ten değil, fiyatlandırılmış bir turdan gelmelidir.
Sıkça Sorulan Sorular
YC SAFE nedir?
YC SAFE, Y Combinator'ın kabul edilen her şirkete verdiği, parayı aldıktan sonraki Basit Gelecekteki Sermaye Anlaşmasıdır: sabit %7'ye dönüşen 125.000 dolarlık bir SAFE, artı MFN maddesiyle sınırsız 375.000 dolarlık bir SAFE. Her ikisi de YC'nin standart 2018 parayı aldıktan sonraki (post-money) formunu kullanır, pazarlık edilemez ve 500 bin dolarlık anlaşma Ocak 2022'de piyasaya sürüldüğünden beri değişmemiştir. Tam anlaşma matematiklerine bakın.
YC SAFE nasıl çalışır?
İmzalarınız, 500.000 dolar kabulde hesaba geçer ve hiç pay el değiştirmez. İlk fiyatlandırılmış turunuzda, genellikle bir Seri A'da, 125 bin dolarlık parça tam olarak %7'ye ve 375 bin dolarlık MFN parçası aradaki herhangi bir SAFE'in en iyi şartlarına dönüşür. O tura kadar SAFE herhangi bir değerleme, yönetim kurulu koltuğu veya faiz taşımaz.
YC SAFE dönüştürülebilir bir not mu?
Hayır. SAFE borç değildir: faiz oranı, vadesi dolma tarihi, fiyatlandırılmış bir tur yapamazsanız geri ödeyeceğiniz hiçbir şey yoktur. YC'nin 500.000 doları not yerine iki SAFE olarak gelir ve her ikisi de yalnızca fiyatlandırılmış bir turda dönüşür. Dönüştürülebilir bir not, dönüşen bir kredidir. Farklar dönüştürülebilir not vs SAFE karşılaştırmamızda yer almaktadır.
Sınırsız MFN SAFE nedir?
Sınırsız MFN SAFE'in değerleme üst sınırı veya indirimi yoktur, yalnızca En Çok Sevilen Ulus maddesi vardır: sahip, daha sonra imzaladığınız herhangi bir SAFE'in en iyi şartlarını, en düşük üst sınırı veya en büyük indirimi alır. YC'nin 375.000 dolarlık parçası bu şekilde çalışır: sonraki bir SAFE yatırımcısının aldığı en iyi fiyattan veya hiçbiri takip etmezse fiyatlandırılmış tur fiyatından dönüşür.
500 bin dolarlık YC SAFE'in öz sermayede maliyeti ne kadar?
YC'nin kendi örnek hesaplamasında, bir sonraki turunuzdaki 15 milyon dolarlık parayı aldıktan sonraki (post-money) üst sınırda, 375 bin dolarlık MFN parçası yaklaşık %2,5'a dönüşür ve YC'nin toplamı sabit %7'lik parçanın yanında yaklaşık %9,5'a çıkar. Daha zayıf turlar daha pahalıya mal olur: 8 milyon dolarlık bir üst sınırda toplayan bir şirket %11,7'ye yakın bir paydan vazgeçer.
YC sonrası daha fazla SAFE yığarsam ne olur?
Her yeni SAFE yalnızca kurucuları seyreltir, çünkü parayı aldıktan sonraki (post-money) SAFE'ler önceki yüzdeleri kilitler ve düşük bir üst sınır da YC'nin MFN parçasını sıfırlar. 6 milyon dolarlık bir üst sınırda 300.000 dolarlık bir melek SAFE, %5'e dönüşür ve YC'nin 375 bin dolarlık parçasını %2,5'ten %6,25'e çıkarır: Seri A liderinden önce yaklaşık %18,25'lik bir kayıp. Üst sınır tablosu hesaplayıcısı ile modelleyin.
Parayı Aldıktan Sonraki (Post-Money) SAFE, Parayı Almadan Önceki (Pre-Money) SAFE'ten Nasıl Farklıdır?
Orijinal 2013 SAFE, parayı almadan önceki (pre-money) idi: her yeni SAFE'den kaynaklanan seyreltme, mevcut tüm SAFE sahipleri arasında paylaşıldı, bu nedenle fiyatlandırılmış tur gerçekleşene kadar kimsenin payı sabitlenmedi. 2018 parayı aldıktan sonraki (post-money) sürümü, her yatırımcının yüzdesini imza anında sabitler, bu da yatırımcıları korur ancak bundan sonra eklediğiniz her SAFE'in yalnızca kurucuları seyreltmesi anlamına gelir.
YC SAFE formunu nereden alabilirim?
Y Combinator, 2018'den beri standart parayı aldıktan sonraki (post-money) SAFE şablonlarını belgeler sayfasında ücretsiz olarak yayınlamıştır: değerleme üst sınırı, indirim, sınırsız MFN, bir pro rata yan anlaşma ve bir kullanıcı kılavuzu, Kanada, Cayman ve Singapur sürümleriyle birlikte. Değiştirilmemiş formu kullanın, ardından bir şartname e-postasında bir üst sınır kabul etmeden önce rakamları üst sınır tablosu hesaplayıcısında çalıştırın.
YC SAFE ne zaman hisselere dönüşür?
Bir sonraki fiyatlandırılmış turunuzda, tipik olarak Seri A'da, mevcut her SAFE eşzamanlı olarak tercihli hisselere dönüşür: YC'nin 125.000 dolarlık parçası sabit %7'de, 375.000 dolarlık MFN parçası yeni yatırımcılarınızın fiyatından. O zamana kadar: pay yok, yönetim kurulu koltuğu yok, değerleme yok. Ayrıca bir devralmada, ödenen nakit veya dönüştürülen değerin büyük olanı üzerinden dönüşür.
Son Söz
YC'nin parayı aldıktan sonraki (post-money) SAFE'i gerçek bir sorunu çözdü: fiyatlandırılmış tur gerçekleşene kadar kimse neye gerçekten sahip olduğunu bilmiyordu. Aynı zamanda yeni bir sorun da yarattı, çünkü ondan sonra imzaladığınız her SAFE doğrudan sizin tarafınızdan gelir. Üst sınırınızı bilin, yığınınızı bilin ve bir sonraki çek gelmeden önce rakamları çalıştırın.
Tüm SAFE yığınınızı Round Funded'da modelleyin →
YC parçası sabit ve öngörülebilirdir. Ondan sonra imzaladığınız her şey, kazanıp kaybettiğiniz yerdir. İmzalamadan önce modelleyin.

